Po zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości.

W niedzielę 28 sierpnia od wczesnych godzin rannych, mieszkańcy Kowar dekorowali swoje gospodarstwa, aby godnie i radośnie powitać wszystkich dożynkowych gości.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. dziękczynna celebrowana przez Ks. Jana Zwierzchowskiego – Proboszcza Parafii Proszowice.

Stawiły się reprezentacje 14 sołectw (Błogocic, Dodowa, Kaczowic, Kowar, Lelowic,  Łętkowic, Łętkowic – Kolonii, Obrażejowic, Przemęczan, Przemęczanek, Radziemic i Woli Gruszowskiej, Smoniowic, Wrocimowic oraz Zielenic),  które przygotowały przepiękne wieńce, okazałe bochny chleba i wesołe występy. Starostami zostali wybrani Państwo Marzena i Wojciech Szot z Kowar. Wręczyli pierwszy bochen chleba Wójtowi Gminy Radziemice – Panu Markowi Słowińskiemu, który podzielił go dla przybyłych gości.

W Dożynkach Gminnych w Kowarach uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm – Jan Kubik, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego – Adam Domagała, Starosta Powiatu Proszowickiego – Grzegorz Pióro, Wicestarosta Powiatu Proszowickiego – Zbigniew Daros, Członek Zarządu Powiatu Proszowickiego – Jacek Tomasik, Przewodnicząca Rady Powiatu Proszowickiego – Elżbieta Grela, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Proszowickiego – Barbara Gacek, Radna Powiatu Proszowickiego – Marzena Żywot, Radny Powiatu Proszowickiego – Arkadiusz Fularski, Radna Powiatu Proszowickiego – Karolina Wądek, Radna Powiatu Proszowickiego oraz Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń WiejskichMaria Łakoma, Prezes Powiatowy PSL – Piotr Janczyk, Przewodniczący Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej – Łukasz Gaweł, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice – Grzegorz Cichy, Wójt Gminy Koszyce Stanisław Rybak, Zastępca Wójta Gminy Pałecznica – Joanna Hałat-Majka, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach – Janina Dobaj, Dyrektor Banku w Radziemicach – Halina Kocioł, Księża z terenu gminy Radziemice – Ks. Stanisław Mika, Ks. Ryszard Pakaszewski, Ks. Ryszard Witek, Ks. dr Krzysztof Kozioł.

Uroczystości dożynkowe uświetniły swoimi występami dzieci ze szkół z terenu Gminy Radziemice: Julia Cerek i Roksana Szumara ze Szkoły Podstawowej w Radziemicach, Wiktoria Świerk ze Szkoły Podstawowej w Zielenicach, Weronika Zaręba, Justyna Kaczmarczyk i  Patryk Mazurek ze Szkoły Podstawowej w Łętkowicach.

Na koniec uczestnicy Gminnych Dożynek w Kowarach mogli wysłuchać koncertu wykonanego przez Orkiestrę Dętą z Wrocimowic.

Wsparcia finansowego udzielili: Państwo Marzena i Wojciech Szot z Kowar, Pan Dariusz Luty z Klimontowa, Pan Marcin Szot z Kowar, Pan Andrzej Juśko z Kowar, Pan Krystian Głuszczyk z Kowar, Pan Dariusz Wawrzeń z Kowar, Euro-Sklep Pieczonogi.

Składam serdeczne podziękowania Kołom Gospodyń Wiejskich i sołectwom Gminy Radziemice za kultywowanie cennych, staropolskich tradycji oraz angażowanie dzieci
i młodzieży w rozbudzaniu zainteresowań tradycją ludową.

Dziękuję wszystkim sponsorom za wspieranie naszej lokalnej kultury.  Szczególne podziękowania kieruję do mieszkańców Kowar za pomoc i zaangażowanie w organizację Gminnego Święta Plonów oraz do wszystkich, którzy przyczynili się do tego pięknego świętowania.

Dożynki to czas szczególny, kiedy swe myśli kierujemy w stronę rolników. Pamiętajmy jednak przez cały rok o ich ciężkim trudzie podczas żniw. Pamiętajmy, że każda kromka chleba, to pot i wiele godzin ludzkiej pracy. Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć: Szczęść Boże!

dsc_0561 dsc_0562 dsc_0563 dsc_0564 dsc_0565 dsc_0566 dsc_0567 dsc_0569 dsc_0570 dsc_0571 dsc_0572 dsc_0573 dsc_0574 dsc_0576 dsc_0577dsc_0613