Mszą świętą w kościele parafialnym w Zielenicach pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, celebrowaną przez ks. Jarosława Kowala rozpoczęły się tegoroczne obchody święta plonów w gminie Radziemice. W niedzielę 27 sierpnia, po mszy dożynkowy korowód przeszedł na plac nieopodal kościoła gdzie czekała już okazała estrada. Korowód prowadzili starostowie dożynek, Pani Maria Jantos i Pan Wojciech Janczyk na czele z orkiestrą dętą „SYGNAŁ” z Zielenic, delegacje każdego z sołectw z dożynkowymi wieńcami, samorządowcy, liczna grupa mieszkańców oraz goście zaproszeni wśród których byli: Wice Marszałek Województwa Małopolskiego – Wojciech Kozak, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego – Adam Domagała, Starosta Powiatu Proszowickiego – Grzegorz Pióro, Wice Starosta Powiatu Proszowickiego – Zbigniew Daros, Członek Zarządu Powiatu Proszowickiego – Jacek Tomasik, Przewodnicząca Rady Powiatu Proszowickiego – Elżbieta Grela, Radne Powiatu Proszowickiego Panie Marzena Żywot, Maria Łakoma i Barbara Gacek,  Kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Proszowicach – Marta Zastawnik oraz Leszek Wawrzeń, Zastępca Kierownika Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Proszowicach – Danuta Szopa, Wójt Gminy Pałecznica – Marcin Gaweł oraz Zastępca Wójta Gminy Pałecznica Pani Joanna Hałat-Majka, Dyrektor Szkoły Muzycznej w Pałecznicy – Czesław Dołęga, Właściciele firmy „U Jędrusia” – Maria i Andrzej Krupińscy, Kierownik Samodzielnego Publicznego Ośrodka Zdrowia w Radziemicach – Stanisław Kozak, Dyrektor Zespołu Szkół w Radziemicach – Paweł Zagórski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łętkowicach – Anna Więcławek, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy we Wrocimowicach – Zbigniew Nowak, Przewodniczący Rady Gminy Radziemice – Waldemar Przeniosło, Prezes Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło  Łętkowice – Tadeusz Antos.

Uroczystość prowadziła Ewa Oraczewska która na początek przybliżyła historię dożynek i ich znaczenia, następnie gospodarz dożynek, Wójt Gminy Radziemice – Marek Słowiński przywitał wszystkich przybyłych na Święto Plonów. Jak tradycja każe dzielił się z mieszkańcami gminy chlebem upieczonym z mąki z tegorocznych zbiorów, który przekazali mu starostowie dożynek. Kolejnym punktem uroczystości był występ dzieci z Przedszkola w Zielenicach, które zaprezentowały nasz taniec narodowy „Polonez” oraz zaśpiewały piosenkę ludową pt. „Depce konik, depce”. Drugi występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zielenicach  przygotowała Pani Anna Zagórska. Dzieci zaprezentowały utwory muzyczne pt. „Takiego Janicka” i „Czerwone Jagody”. Po występie uczniów nadszedł czas na zaprezentowanie wieńców i przygotowanych przyśpiewek przez korowody dożynkowe z Zielenic, Łętkowic, Smoniowic, Wierzbicy, Radziemic i Woli Gruszowskiej, Przemęczanek, Łętkowic-Kolonii, Wrocimowic, Przemęczan, Błogocic, Lelowic oraz Kowar. Każdy z występów był gorąco nagradzany brawami przez zgromadzoną publiczność. Ponadto wszystkie przybyłe delegacje otrzymały od Wójta bony o wartości 300 złotych.

Na koniec zaprezentowała się orkiestra dęta „SYGNAŁ”  z Zielenic, której kapelmistrzem jest Pan Czesław Chećko.

Organizator dożynek Urząd Gminy Radziemice zapewnił uczestnikom uroczystości wiele atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Najmłodsi mieszkańcy Gminy chętnie korzystali z dmuchanych zjeżdżalni  i suchego basenu. Dorośli dzięki utworzonemu stoisku Gminy Radziemice ze stanowiskiem eko-doradcy w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze/ LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL 021” mogli zapoznać się ze zmianami, które wprowadziła uchwała antysmogowa, która obowiązuje od 1 lipca 2017 r. Dla dzieci został utworzony kącik edukacyjny gdzie w formie zabawy mogły uczyć się dobrych nawyków związanych z ochroną powietrza.

Sponsorami tegorocznych dożynek byli: Gaz System Sp z o.o., Sklep spożywczo-przemysłowy Zielenice – Joanna Rokicińska, Bank Spółdzielczy Słomniki, Firma „VIBROBET” Przemęczany  Ryszard Zębala, Katarzyna Kudlańska, firma „AT-WOD”, Arkadiusz Psica Roboty Ziemne – Przemęczany, Sprzedaż Paliw i akcesoriów samochodowych, Łętkowice – Teresa Molong, Skup Warzyw, Wojciech Szot – Kowary, Eurosklep SZOT – Pieczonogi, firma „ROLNIK” Wojciech i Maciej Makowscy – Łętkowice.

Jak przystało na dożynki, było kolorowo, radośnie i słonecznie. Gminne dożynki zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami.