Z okazji Dnia Czystego Powietrza ekodoradca  gminy Radziemice kolejny raz spotkał się   z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze.
W trakcie spotkania, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jakie obowiązki Program Ochrony Powietrza nakłada na Gminę, a jakie na jej mieszkańców. W jaki sposób można ekologicznie ogrzać dom, ale również jak sprawdzić wilgotność drewna przygotowanego do spalania w kotłach.  Uchwała jest aktem prawa miejscowego i dotyczy wszystkich na obszarze województwa małopolskiego – osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Dotyczy więc budynków mieszkalnych, ale także budynków gospodarczych, szklarni, tuneli foliowych. Ograniczenia obejmują wszystkie instalacje, w których następuje spalanie paliw. Na spotkaniu dużo uwagi poświęcono takim tematom jak ekologiczne ogrzewanie, właściwa gospodarka odpadami,. Celem tych działań jest poprawa zdrowia mieszkańców i większy komfort życia. Na końcu można było również indywidualnie uzyskać poradę i wyjaśnić wątpliwości dotyczące uchwały.