2 czerwca w słoneczne niedzielne popołudnie na placu przy Urzędzie Gminy w Radziemicach odbyła się po raz kolejny impreza edukacyjna „Eko-piknik rodzinny” współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Dla najmłodszych zaplanowano liczne atrakcje takie jak: dmuchane zjeżdżalnie, basen z kulami,  malowanie twarzy, balony, darmowe lody warsztaty, guizy oraz prelekcje tematyczne. Dobrą zabawę zapewniła również grupa animatorów, która zorganizowała dla dzieci warsztaty ekologiczne, różne gry i zabawy a także zaprezentowała przedstawienie teatralne z zakresu ochrony powietrza uświadamiające jak wysoce szkodliwie działa zanieczyszczone powietrze. Z inicjatywy uczniów SP Radziemice odbyła się loteria na rzecz schroniska dla zwierząt. Podczas imprezy dzieci mogły otrzymać eko-gadżety, w zamian za zużyte baterie, żarówki oraz drobny sprzęt elektroniczny.

 Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko ekodoradcy, zorganizowane w ramach programu LIFE, mieszkańcy gminy w zamian za przyniesione  zakrętki i  wypełnienie „ankiety inwentaryzacja źródeł ciepła” mogli otrzymać sadzonkę drzewka. Zakrętki zostały przekazane na cele charytatywne, drzewka powiększą zasoby zielni na terenie Gminy Radziemice, jednocześnie wpływając pozytywnie na jakość powietrza.  Przy stoisku ekokodoradcy cały czas było tłoczno, można ty było uzyskać informacje dot. wymogów uchwały antysmogowej, segregacji odpadów, odebrać materiały informacyjne. Rebusy, kolorowanki i prace plastyczne to szansa na naukę przez zabawę oraz możliwość rywalizacji
o drobne upominki.  Całe rodziny włączyły się w zabawy uczące, że powietrze to dobro nas wszystkich  o które każdy powinien dbać.  Prace dzieci zostały nagrodzone kubkami  z logtypami projektu LIFE, książeczkami edukacyjnymi „O przygodach sikorki Zadziorki”. Ponadto  w  autobusie energetycznym ”KAPE” można było uzyskać informacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energi , oszczędzania energii, segregacji śmieci. Zarówno dorosłym jak i dzieciom dużo frajdy sprawiło układanie puzzli gigantów z obrazami nawiązującymi  do ochrony powietrza.  Czas spędzony na wesołej zabawie na pewno przyczynił poszerzenia wiedzy ekologicznej i świadomości jak duże znaczenie ma jakość powietrza na zdrowie człowieka.

Piknik upłynął w radosnej i miłej atmosferze, bowiem ekologia może być również wspaniałą zabawą.