dozynki2015_1Dożynki to jeden z najstarszych obyczajów związanych z pracą rolnika. Podsumowywały one okres najcięższych prac rolnych – żniwa, dlatego tradycja uroczystego ich zakończenia utrzymała się do dnia dzisiejszego. Po kilkuletniej przerwie w niedzielę 30 sierpnia 2015 roku Dożynki Gminne w Radziemicach wróciły do kalendarza gminnych imprez.

Pierwszą część uroczystości dożynkowych rozpoczęto mszą świętą w intencji Rolników w kościele parafialnym w Radziemicach. Mszę sprawował Wicedziekan ks. dr Stanisław Mika.

Po mszy świętej korowód dożynkowy poprowadzony przez Orkiestrę Dętą z Radziemic przeszedł pod amfiteatr. Tam odbyła się druga część uroczystości.

Po rozpoczęciu uroczystości i przywitaniu wszystkich przez Marka Słowińskiego Wójta Gminy Radziemice nastąpiło przekazanie bochna chleba przez starostów dożynek.

Starostami tegorocznych dożynek był Kazimierz Bebak oraz Maria Bryła z Radziemic. Kazimierz Bebak z Błogocic wraz z żoną Grażyną prowadzi 14 ha gospodarstwo specjalizujące się w uprawie warzyw. Maria Bryła z Radziemic wraz z mężem Markiem  prowadzi  gospodarstwo w którym uprawia zboża oraz warzywa.

W trakcie wystąpienia Marek Słowiński Wójt Gminy Radziemice podziękował wszystkim Rolnikom za wielki trud, za dobrą pracę i za jakże godną postawę mimo wielu trudności i problemów. Życzył wszystkim, aby nigdy nie zabrakło na polskich stołach tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Symbolu dostatku i obfitości”…

Wójt przytoczył słowa wypowiedziane przez Papieża – Jana Pawła II: „Oddajcie hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które w trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”…

dozynki2015_1 dozynki2015_2 dozynki2015_3dozynki2015_4 dozynki2015_5 dozynki2015_6 dozynki2015_7 dozynki2015_8 dozynki2015_9 dozynki2015_10