„NIZIOŁKI” Z RADZIEMIC ZWYCIĘŻYŁY W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE TEATRALNYM

Spektakl teatralny pt: „Życie fraszką malowane” w wykonaniu grupy teatralnej „Niziołki” ze Szkoły Podstawowej im. Edwarda Kleszczyńskiego w Radziemicach zwyciężył w kategorii szkół podstawowych w IV Ogólnopolskim  Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr organizowanym przez Telewizję Polską.

Do grupy teatralnej „Niziołki” należy 41 uczniów z klas IV-VI. Ze względu na dużą liczbę uczestników pracują oni w dwóch grupach wiekowych: grupa młodsza – klasa IV, oraz grupa  starsza klasy V-VI. Obydwie grupy prowadzone są przez panią Katarzynę Duch.

Grupa młodsza „Niziołków” we wrześniu 2016 roku rozpoczęła prace nad spektaklem „Życie fraszką malowane”, który to zamierzała zgłosić do  Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych. Jak wspomina opiekunka zespołu zadanie to nie było proste. Regulamin konkursu narzuca pewną określoną formę spektaklu. W tym roku tematem przewodnim przeglądu była „Nasza klasyka i Sceny z Szekspira”. Postanowiłam sięgnąć do fraszek Jana Kochanowskiego, i na ich podstawie napisać scenariusz przedstawienia, które wspólnie z zespołem zatytułowaliśmy „Życie fraszką malowane”.

Przez ponad 3 miesiące bardzo intensywnie pracowaliśmy nad spektaklem. W naszym przedstawieniu chcieliśmy jak najwierniej oddać ducha epoki renesansu, dlatego uszyte zostały odpowiednie stroje nawiązujące do epoki. W przedsięwzięciu tym bardzo pomogły nam środki finansowe, które otrzymaliśmy od firmy „U Jędrusia” oraz Banku Spółdzielczego w Słomnikach oddział w Radziemicach. Dodam tylko że wszystkie stroje zostały zaprojektowane i uszyte przez jednego z rodziców panią Agatę Porębską. Całość dopełniła scenografia którą wykonał pan Michał Molicki z CKiW w Proszowicach.

Spektakl „Życie fraszką malowane” spotkał się z bardzo dobrym odbiorem jury na etapie wojewódzkim, jak również ogólnopolskim.

Jury ostatniego etapu w składzie: Katarzyna Grześków (portal TVP.pl), Wojciech Majcherek (TVP Kultura) i Zbigniew Dzięgiel (Teatr Telewizji TVP) jednomyślnie przyznało zwycięstwo spektaklowi w tej kategorii, podkreślając bardzo dobrą interpretację sceniczną, jak również aktorstwo młodych twórców.

Rozdanie nagród zwycięskim zespołom odbędzie się podczas Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia Dwa Teatry, który będzie mieć miejsce w dniach 19 – 21 czerwca 2017 w Sopocie.

Obsada:

 1. 1. Stańczyk – Blanka Grzesiowska
 2. 2. Strażnik 1 – Dawid Duda
 3. Strażnik 2 – Kacper Porębski
 4. Przekupka 1 – Anna Frączek
 5. Przekupka 2 – Julia Cerek
 6. Kwiaciarka – Magdalena Pasternak
 7. Złodziej – Piotr Śliwa
 8. Mieszczanin – Szymon Mazurek
 9. Wdowa – Paulina Duraj
 10. Dama 1 – Anna Płaszewska
 11. Dama 2 – Julia Grzywa
 12. Dama 3 – Dominika Nowak
 13. Król – Jakub Deka
 14. Herold – Marcin Augustyniak
 15. Dwórka 1 – Julia Włodarczyk
 16. Dwórka 2 – Justyna Turkot
 17. Dwórka 3 – Kamila Nocoń
 18. Dworzanin 1 – Dariusz Wawrzeń
 19. Dworzanin 2 – Bartosz Tasak
 20. Dworzanin 3 – Krystian Skiba
 21. Snycerz – Tomasz Rolek

GRATULUJEMY!