W środę, 10 lutego 2021 roku społeczność gminy Radziemice pożegnała Tadeusza Płaszewskiego, wieloletniego sołtysa wsi Przemęczanki.

Urodził się 31 marca 1933 roku w Przemęczankach i całe swoje życie związał z tą miejscowością. Tu przez wiele lat prowadził wraz z żoną gospodarstwo rolne. Był gospodarzem, społecznikiem. Cieszył się szacunkiem i uznaniem wśród mieszkańców.

W roku 1951 gdy został wybrany pierwszy raz na sołtysa miał niecałe 19 lat!. Funkcję sołtysa sprawował do 2010 roku, czyli prawie przez 60 lat!

Od wyboru na sołtysa w 1951 roku zdążył się zmienić ustrój, kilkanaście razy zmieniały się władze centralne, zmieniła się także miejscowość i jej administracyjna przynależność. Tylko sołtys Tadeusz Płaszewski trwał nieustannie na swojej funkcji.

Był sołtysem w ciężkich czasach. W czasach, kiedy nie było dróg asfaltowych, nie było elektryczności, a wodę trzeba było ciągnąć wiadrami ze studni. Dla większości z nas te słowa brzmią jak bajka, ale tak kiedyś naprawdę było. Trzeba było wtedy o wszystko walczyć, żeby te dobrodziejstwa do danej miejscowości dotarły.

Tak długie piastowanie funkcji świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze – o umiejętności pracy z ludźmi, po drugie – o dużym zaufaniu do tych ludzi.

W 2005 pełniąc funkcję sołtysa został wyróżniony w konkursie „Gazety Krakowskiej: „na najlepszego sołtysa roku 2005”.

Do ostatnich chwil swojego życia interesował się sprawami wsi, sprawami gminy.

Oprócz pasji społecznika miał też drugą pasję – Zielenicką Orkiestrę i miłość do muzyki.

Był jednym z założycieli orkiestry w 1949 roku. Na początku w orkiestrze grał na tenorze, a później w latach 1953-54 dostał się do orkiestry wojskowej w Słupsku. Po powrocie z wojska grał w orkiestrze na basie. Ileż razy grał z orkiestrą przed Cudownym obrazem uświetniając odpusty, święta, dożynki!

Marek Słowiński
Wójt Gminy Radziemice