W sobotę 11 listopada 2017 r. na proszowickim Rynku odbyły się uroczystości związane z 99 Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, święto miało charakter powiatowy.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej dziękczynnej za Ojczyznę, którą odprawił ks. Jan Zwierzchowski, po Mszy oficjalne uroczystości związane ze Świętem Odzyskania Niepodległości odbyły się na płycie Rynku pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki..

Zaproszonych gości oraz mieszkańców Powiatu Proszowickiego przywitał Starosta Powiatu Pan Grzegorz Pióro oraz Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Pan Grzegorz Cichy. Uroczystości uświetnili swoim przybyciem Pan dr Andrzej Kosiniak-Kamysz Prezes Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego, Pan Norbert Kaczmarczyk Poseł na Sejm RP, Pan Wojciech Skucha Radny Województwa Małopolskiego, Piotr Janczyk Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Proszowicach, Pan Zbigniew Daros Wicestarosta Powiatu Proszowickiego, Pani Iwona Latowska Wiceburmistrz Gminy i Miasta Proszowice, Pani Barbara Gacek Prezes PSL w Gminie Proszowice, Pani Elżbieta Grela Przewodnicząca Rady Powiatu Proszowickiego, Pan Jacek Tomasik Członek Zarządu Powiatu Proszowickiego oraz Pan Marek Słowiński Wójt Gminy Radziemice, Pan Marcin Gaweł Wójt Gminy Pałecznica, Pan Wiesław Rudek Wójt Gminy Koniusza.

Uroczyste obchody Świta Niepodległości rozpoczęła koncertem orkiestra dęta „Sygnał” z Zielenic pod kierownictwem kapelmistrza Pana Czesława Chećko. Dzięki orkiestrze zebrani na proszowickim rynku mogli usłyszeć melodię pieśni żołnierskich i patriotycznych.  Następnie z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Starosta Powiatu Proszowickiego Pan Grzegorz Pióro, głos zabrali również zaproszeni goście Pan dr Andrzej Kosiniak-Kamysz Prezes Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego, Pan Norbert Kaczmarczyk Poseł na Sejm RP oraz Burmistrz Gminy i Miasta Pan Grzegorz Cichy, natomiast Pan Jacek Tomasik Członek Zarządu Powiatu Proszowickiego Jacek odczytał listy od nieobecnych parlamentarzystów i wojewody.

Po zakończeniu okolicznościowych przemówień przybyłe delegacje zaproszonych gości, jednostek straży pożarnych, policji, środowisk kombatanckich, szkół z terenu powiatu proszowickiego oraz przedstawiciele instytucji i zakładów pracy złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Po ceremonii złożenia wieńców uczniowie ze szkół z terenu powiatu proszowickiego przedstawili patriotyczny program artystyczny.  Na zakończenie obchodów Narodowego Święta Niepodległości głos zabrał Starosta Powiatu Proszowickiego Pan Grzegorz Pióro dziękując wszystkim za przybycie na uroczystości oraz zapraszając na przyszłoroczne obchody 100- tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na zakończenie zebrani odśpiewali „Rotę.”

Film został udostępniony dzięki uprzejmości Powiatu Proszowickiego.

Zdjęcia autorstwa Pana Macieja Przeniosło.