W dniu 23 lipca w niedzielne popołudnie już po raz X odbyło się Małopolskie Święto Czosnku, które pomimo kapryśnej pogody zgromadziło wielu wystawców wśród, których byli: producenci czosnku, firmy rolnicze i handlowe, agencje rolne, oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Radziemice i Słomniki. Tegorocznymi patronami honorowymi Święta Czosnku zostali: Krzysztof Jurgiel – MRiRW, Czesłąw Siekierski – poseł PE, Józef Krzyworzeka – Starosta Krakowski, Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Panowie Paweł Knafel – Burmistrz Gminy Słomniki i Marek Słowiński – Wójt Gminy Radziemice. Patronat medialny objęli: TVP Kraków, Radio Kraków oraz „Głos Słomnik”.

Uroczystości rozpoczęły się od powitania przez gospodarzy Święta: Wójta Gminy Radziemice – Marka Słowińskiego oraz Burmistrza Gminy Słomniki – Pawła Knafla.
W obchodach brali udział: Wicepremier – Jarosław Gowin, Wojewoda Małopolski – Piotr Ćwik, Starosta Proszowicki – Grzegorz Pióro, Wójt Gminy Koniusza – Wiesław Rudek, Wójt Gminy Pałecznica Marcin Gaweł, Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce – Józef Rysak, Prezes Zarządu LGD Jurajska Kraina – Dorota Buczek, dyrektor ARiMR – Adam Ślusarczyk, Prezes MIR – Ryszard Czaicki, Przewodnicząca Rady Powiatowej MIR – Krystyna Janecka, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Krakowie i Proszowicach, radni obu gmin.

W czasie uroczystości zwiedzający mieli możliwość degustacji przeróżnych potraw
z czosnkiem w roli głównej przygotowanych przez Panie z kół Gospodyń Wiejskich które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Swoje stoiska wystawiennicze miały także firmy produkujące maszyny do sadzenia i zbioru czosnku: Weremczuk FMR, Pilar Tech sp. jawna T. Krzysztofek, K. Loranc, FH Agro Jurek sc, SUBIR Dorota Jachimowska Proboszczowice oraz Firma Handlowo-Transportowa „Słowik” Jolanta Misztal oraz produkujące nawozy
i środki ochrony roślin: Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Polan, Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowo- Transportowe Marek Zabielski ze Słomnik, Firma Handlowo- Usługowa Rolnik Wojciech i Maciej Makowscy z Łętkowic, Intermag, Timac Agro sp z o.o., Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim, TB Oktagon Młodziejowice. Na stoiskach agencji rolnych i stowarzyszeń można było uzyskać wiele cennych informacji i porad których udzielali przedstawiciele: ARMiR, MIR, Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski i Amplus sp. z o.o., Stowarzyszenie LGD Jurajska Kraina, Koło Pszczelarzy ze Słomnik. O swojej działalności informował Urząd Miejski w Słomnikach, GOPS, Centrum Kultury i Towarzystwo Kulturalno- Sportowe
w Słomnikach. Parafia Prandocin prezentowała książkę ks. Stanisława Latosińskiego pt. „Prandocin wielki historią” wydaną z inicjatywy ks. proboszcza Mariana Głowackiego. Artystyczne rękodzieło prezentowało Stowarzyszenie Ceramika bez Granic oraz p. Elżbieta Olesińska z Obrażejowic. Nie zabrakło także stoiska na którym lokalni producenci czosnku chwalili się swoim towarem, wśród nich byli: Leszek Olesiński z Obrażejowic Włodzimierz Studziżba z Łętkowic, Paweł Grojec, Mateusz Komenda, Dominik Wleciał i Paweł Lupa z Prandocina.

Podczas Święta odbyły się konkursy Kół Gospodyń Wiejskich na najlepszą potrawę w którym  I miejsce zdobyły ex aequo KGW Smoniowice za paluszki czosnkowe oraz KGW Prandocin Iły za sałatkę cebulowo-czosnkową, II miejsce też ex aequo KGW Wierzbica za skrzydełka pieczone na ryżu w marynacie czosnkowo-ziołowej oraz KGW Smroków za domowy przysmak. Specjalną nagrodę w konkursie zdobyło KGW Prandocin Wysiołek za czosnek
w czekoladzie. W Konkursie na najpiękniejszy warkocz I nagroda trafiła do KGW Wierzbica i KGW Muniakowice, a II nagroda trafiła do KGW Łętkowice-Kolonia oraz KGW Niedźwiedź.  Nagrody w konkursach zostały ufundowane przez: Starostwo Powiatowe
w Krakowie, Stowarzyszenie LGD Jurajska Kraina oraz Centrum Kultury w Słomnikach.

Producenci czosnku mieli możliwość pochwalenia się wyhodowanym przez siebie  czosnkiem w konkursie na superwiązkę polskiego czosnku którego celem było wyłonienie najbardziej okazałej wiązki  10 sztuk czosnku. W konkursie brało udział 13 uczestników a wyniki konkursu przedstawiają się następująco: 1. Dominik Wleciał – Prandocin; 2. Kazimierz Żak – Prandocin; 3. Adam Daros – Muniakowice; 4. Piotr Niewiara – Muniakowice; 5. Danuta Molong – Łętkowice Kolonia; 6. Aleksander Hatny – Prandocin; 7. Włodzimierz Studziżba – Łętkowice. Nagrody w konkursie ufundowali sponsorzy: Małopolska Izba Rolnicza, PHU Marek Zabielski,  FHU ROLNIK W.M. Makowscy Sp. j., PPUH SNUPOL Waldemar Cichopek, Firma POLAN oraz Firma Agra Plant

Obchodom corocznego święta towarzyszyła oprawa muzyczna. Zagrała Orkiestra OSP Prandocin prowadzona przez dyrygenta, Pana Krzysztofa Dudę. Zaśpiewały panie z KGW Łętkowice-Kolonia oraz zespół Pawie Oczko ze Szczepanowic. Do tańca zachęcił zespół Cover`Old, który zagrał repertuar z lat 60-70. Dopełnieniem imprezy był koncert zespołu Baciary.