Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem
i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

11 listopada jest dniem upamiętniającym przekazanie przez Radę Regencyjną Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich Józefowi Piłsudskiemu w 1918 r.  Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Przywrócono je w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

W naszej gminie obchody zostały zorganizowane przez Gminę Radziemice przy współpracy
z Szkołą Podstawową oraz Parafią Radziemice. Rozpoczęto je od przemarszu delegacji ze sztandarami z parkingu przy SP Radziemice. W pochodzie z pocztami sztandarowymi wzięły udział jednostki OSP z Radziemic oraz OSP z Łętkowic, a także  Związek Kombatantów
z Radziemic, przedstawiciele Batalion AK „Skała” i SP Radziemice. Udział w nim brali również uczniowie, grono nauczycielskie, Wójt Gminy Radziemice oraz mieszkańcy. Przed rozpoczęciem mszy  uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą bestialsko  zamordowanych partyzantów z Samodzielnego  Batalionu „Skała” w dniu 4 listopada 1944 r. w Pieczonogach.

Następnie została odprawiona  msza święta w intencji Ojczyzny sprawowana w kościele parafialny w Radziemicach. Przewodniczyli jej ks. Marcin Gałczyński oraz ks. Zbigniew Wójcik. O oprawę liturgii mszy świętej zadbali uczniowie z SP Radziemice pod opieką Pani Anety Banaś. Po uroczystej mszy głos zabrał Wójt Gminy –  Marek Słowiński, który podkreślił znaczenie Święta Niepodległości, odwagę i poświęcenie tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę i przypomniał że wywalczona ciężkim kosztem wolność, suwerenność i niezawisłość Polski to dary, o które trzeba nieustannie dbać i o nich  pamiętać.  Kolejnym punktem obchodów był program artystyczny przygotowany przez uczniów SP Radziemice,
w którym wspominali poległych i nawoływali do pamięci o czasach walki o Niepodległą Polskę.Program pozwolił poczuć klimat dni, kiedy słowo „wolność” było cenniejsze niż krew. Była to chwila zadumy i refleksji nad ofiarnością ludzi walczących o Niepodległość.

Przez organizację takiej uroczystości przekazujemy przyszłym pokoleniom pamięć o naszych bohaterach i uczymy szacunku do naszej historii. Święto Niepodległości to wyjątkowy dzień, w którym możemy wyrazić naszą wdzięczność za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Jest to czas wspólnoty i jedności byśmy razem świętowali i wspierali lokalne tradycje patriotyczne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w obchodach 106 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a w szczególności tym którzy poświęcili swój czas na przygotowanie pięknego programu artystycznego. Niech pamięć o tych, którzy walczyli za wolną Polskę trwa i inspiruje kolejne pokolenia.