22.5 C
Radziemice
czwartek, Lipiec 18, 2024

Gmina Radziemice realizuje projekt pn. Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” jako jeden z 62 partnerów w województwie małopolskim. Jednym z partnerów projektu jest Krakowski Alarm Smogowy, który przywiózł do Gminy Radziemice pyłomierz mierzący stężenie pyłu PM10 . Pyłomierz zlokalizowany jest obecnie na budynku szkoły w Radziemicach i pozostanie u nas do 13 grudnia 2017r.

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.
Poziom informowania – 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.
Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

PRZYDATNE LINKI:

UCHWAŁA NR XXXII/452/17 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO Z DNIA 23 STYCZNA 2017 R. W SPRAWIE WPROWADZENIA NA OBSZARZE WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO OGRANICZEŃ I ZAKAZÓW W ZAKRESIE EKSPLOATACJI INSTALACJI, W KTÓRYCH NASTĘPUJE SPALANIE PALIW

PROGRAMU OCHRONY POWIETRZA DLA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

WSPARCIE FINANSOWE DO TERMOMODERNIZACJI BUDYNKÓW JEDNORODZINNYCH UDZIELANE JEST PRZEZ WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W KRAKOWIE W RAMACH PROGRAMU JAWOR

LISTA NISKOEMISYJNYCH URZĄDZEŃ GRZEWCZYCH NA PALIWA STAŁE SPEŁNIAJĄCYCH WYMAGANIA EKOPROJEKTU

JAKOŚĆ POWIETRZA W MAŁOPOLSCE:

Zmień rozmiar czcionki
Ustaw kontrast