Pomocy udziela się na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz. U. z 2015 poz.163 z późn.zm.) osobom i rodzinom, w szczególności z powodu:
- ubóstwa
- sieroctwa
- bezdomności
- bezrobocia
- niepełnosprawności
- długotrwałej lub ciężkiej choroby
- przemocy w rodzinie
- potrzeby ochrony wielodzietności lub macierzyństwa
- bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych i wielodzietnych
- braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo – wychowawcze
- trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy
- trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego
- alkoholizmu lub narkomanii
- zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej
- klęski żywiołowej lub ekologicznej
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej mają osoby i rodziny, które spełniają kryterium dochodowe przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednej z wyżej wymienionych w odnośnikach 1-15 okoliczności.
Do ustalenia, czy rodzina lub osoba ubiegająca się o pomoc społeczną spełnia kryteria dochodowe uprawniające do otrzymania określonego zasiłku przyjmuje się, następujące kwoty:
- na osobę samotnie gospodarującą – 634 zł
- na osobę w rodzinie – 514 złWartość odpowiadająca miesięcznemu dochodowi z 1 hektara przeliczeniowego , która istotna jest przy ustalaniu uprawnień rolników i ich rodzin do świadczeń z pomocy społecznej wynosi 288 zł
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej pomniejszoną o:
- miesięczne obciążenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych
- składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie społeczne
- kwotę alimentów świadczoną na rzecz innych osób
Do dochodu nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, wartości świadczeń w naturze oraz świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Przyznanie świadczenia musi być poprzedzone przeprowadzeniem wywiadu rodzinnego (środowiskowego) w miejscu zamieszkania, stałego pobytu lub czasowego pobytu. W świetle obowiązujących przepisów dotyczących pomocy społecznej rodzina – to osoby spokrewnione lub nie spokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
FORMY ŚWIADCZEŃ
Świadczenia pieniężne
Zasiłek celowy, specjalny celowy
Może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej w szczególności na pokrycie całości lub części kosztów zakupu żywności, leków, opału, odzieży, drobnych remontów i napraw w domu, a także na koszty pogrzebu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach może być przyznany osobie lub rodzinie przekraczającej kryterium dochodowe:
- specjalny zasiłek celowy w wysokości nie przekraczającej odpowiednio kryterium osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, jeżeli nie podlega zwrotowi
- zasiłek celowy lub pomoc rzeczowa pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową Zasiłek może być przyznany w formie biletu kredytowanego
Zasiłek okresowy
Przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie osobom samotnym, których dochody są niższe od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodzinie, jeżeli dochód jest niższy od kryterium dochodowego rodziny. Okres na jaki Ośrodek przyznaje zasiłek zależy od okoliczności sprawy.
Zasiłek stały
Przysługuje pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej lub pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku (osiągnięcie wieku emerytalnego) lub całkowitej niezdolności do pracy (orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli osoby te lub osoby w rodzinie nie przekraczają ustawowych kryteriów dochodowych. Kwota zasiłku nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie
Pomoc na ekonomiczne usamodzielnienie
Osobie lub rodzinie gmina może przyznać pomoc w formie pieniężnej lub rzeczowej w celu ekonomicznego usamodzielnienia. Może to być zarówno jednorazowy zasiłek celowy lub nieoprocentowana pożyczka. Warunki udzielenia, zabezpieczenia i spłaty pożyczki określa się w umowie z gminą. Pomoc formie rzeczowej następuje poprzez udostępnianie maszyn i narzędzi pracy dających możliwość zorganizowania własnego warsztatu pracy. Przedmioty te udostępnia się na podstawie umowy użyczenia. W sprawach na samodzielne usamodzielnienie się gmina współpracuje z powiatowymi urzędami pracy.
Składki emerytalno – rentowe
Za osobę, która zrezygnuje z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem, ośrodek pomocy społecznej opłaca składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Konieczność sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki stwierdza lekarz w zaświadczeniu wydanym nie wcześniej niż 14 dni przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczenia.
Świadczenie niepieniężne
- Praca socjalna
- Interwencja kryzysowa
- Poradnictwo specjalistyczne
- Usługi opiekuńcze
W dniu 7 września 2007 roku weszła w życie ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U.z 2015 poz.859 z późn.zm.)
Świadczenie Alimentacyjne przysługuje na podstawie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
Świadczenie przysługuje:
- na dziecko, które ma zasądzone od rodzica alimenty (mogą to być również alimenty na podstawie ugody zawartej przed sądem), jeżeli egzekucja alimentów jest bezskuteczna.
- na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.
- na dziecko starsze świadczenia przysługują do ukończenia 25 lat pod warunkiem, że uczy się ono szkole lub szkole wyższej.
- na dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, którego rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, świadczenia przysługują bez względu na wiek dziecka.
Przyznanie prawa do świadczenia uwarunkowane jest spełnieniem kryterium dochodowego określonego jako miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie przekraczający 725 zł.
Fundusz alimentacyjny nie przysługuje jeżeli osoba uprawniona:
- została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo jest w rodzinie zastępczej
- jest pełnoletnia i posiada własne dziecko
- zawarła związek małżeński
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, nie więcej jednak niż 500zł.
Wniosek z funduszu alimentacyjnego składa się:
bezpośrednio w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie albo w ośrodku pomocy społecznej.
Do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie o dochodach podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych każdego członka rodziny z roku poprzedzającego okres świadczeniowy.
- zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów;
- dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej;
- zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne stwierdzające bezskuteczność egzekucji;
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem;
- orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej;
- zaświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej;
- informacja właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności w szczególności w związku z:
a) brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub
b) brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.
Prawo do świadczenia z Funduszu alimentacyjnego przyznaje się na okres świadczeniowy tj. od 1 października do 30 listopada następnego roku
Świadczenia rodzinne
System świadczeń rodzinnych funkcjonuje na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 (t. j. Dz. U. z 2015 r.poz.114 z póź. zm.)
Świadczeniami rodzinnymi są:
- zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego
DODATKI
- z tytułu urodzenia dziecka
- opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
- samotnego wychowania dziecka
- kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego
- rozpoczęcia roku szkolnego
- podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania
- wielodzietności
- świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny ,specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne
- jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka tzw. becikowe
- świadczenie rodzicielskie
Zasiłek rodzinny
Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka
Dodatek z tytułu wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej
Dodatek z tytułu kształcenia rehabilitacji dziecka
Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego
Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania
Dodatek z tytułu urodzenia dziecka
Świadczenia opiekuńcze
- Świadczeniami opiekuńczymi są:
- – Zasiłek pielęgnacyjny
- Świadczenie pielęgnacyjne