Wydarzenie organizowane przez Komisję Europejską, aby zwrócić uwagę na konieczność większej dbałości o środowisko i otoczenie naturalne człowieka oraz pomóc w lepszym zrozumieniu przez opinię publiczną polityki środowiskowej UE.

Tegoroczna edycja potrwa od 30 maja do 5 czerwca br. i skupi się na Europejskim Zielonym Ładzie – unijnej strategii zrównoważonego, transformacyjnego rozwoju i osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie do roku 2050. W tysiącach miast i regionów UE będą trwały akcje, spotkania i wydarzenia o tematyce ekologicznej.

W Małopolsce tegoroczny Europejski Zielony Tydzień nawiązuje do realizowanych w naszym regionie unijnych Projektów Zintegrowanych LIFE dla Klimatu i Energii oraz LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze”. Działający w ramach projektów LIFE powiatowi doradcy do spraw klimatu oraz ekodoradcy w gminach zadbali o zorganizowanie w szkołach i przedszkolach lekcji, spotkań i zajęć on-line poświęconych ekologii i codziennym działaniom na rzecz środowiska, klimatu i ochrony powietrza.