Gmina Radziemice aktywnie włączyła się w działania z okazji tegorocznej edycji Europejskiego Zielonego Tygodnia. W tym roku przebiegał on pod hasłem „ Wspólnie zadbajmy o czyste powietrze”. W dniu 30.05.2022 r. w ramach tego wydarzenia odbył się spektakl ekologiczny „Aladyn: na ratunek światu”, z udziałem dzieci z  klas  I-II ze Szkoły Podstawowej w Radziemicach. W spektaklu przygotowanym przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury poruszono zagadnienia związane z niską emisją , zanieczyszczeniem powietrza i degradacją środowiska.

Kolejny dzień to spotkania ekodoradców z uczniami i przedszkolakami w Gminnym Ośrodku Kultury. W trakcie prelekcji dowiedzieliśmy się jakie działania możemy podjąć aby poprawić stan naszego powietrza i zadbać o środowisko. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadały na zadane pytania, które dotyczyły głównie ochrony powietrza.

W dniu 01.06.2022 odbył się maraton – bieg po czyste powietrze  w Szkole Podstawowej w Łętkowicach.  Spotkanie rozpoczęła prelekcja na temat wpływu jakości powietrza na aktywność sportową,  następnie kolejne grupy przystąpiły do biegu.

W ostatnim dniu obchodów Małopolskiego Zielonego Tygodnia realizowanego w ramach programu LIFE-IP MAŁOPOLSKA/LIFE14 IPE PL 021, spotkaliśmy się z przedszkolakami i uczniami klas I-III Szkoły Podstawowej w Łętkowicach.

Poprzez udział w spektaklu ekologicznym dowiedzieliśmy się, co możemy zrobić aby zadbać o środowisko i poprawić jakość powietrza. Wartka i pełna humoru akcja, znakomita gra aktorska sprawiły, że uczestnicy brali aktywny udział w przedstawieniu. Dzieci odpowiadały na przygotowane pytania, łamigłówki i pomagały bohaterom. Udało się połączyć dobrą zabawę z dużą dawką informacji z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w tegorocznych obchodach Green Week.