Wakacje mogą być czasem przyjemnej nauki. Przekonali się o tym uczniowie z Zespołu Szkół w Radziemicach, którzy biorą udział w projekcje edukacyjnym „Od makrofotografii do aerofotografii”. Projekt jest częścią programu SYNAPSY 2017 – programu rozwoju edukacji kulturowej w Małopolsce, realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie w ramach prowadzonego i dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2017.

            Dzieci i młodzież biorą odział w szeregu zajęć w trakcje których uczą się współpracy w grupie, poznają ciekawe miejsca i interesujące ich zagadnienia.

Dzięki uczestnictwu w grze terenowej „Odkryj na nowo Radziemice” mogli dowiedzieć się nieco więcej o historii swojej miejscowości i odkryć nieznane im dotąd miejsca. W trakcje prawie trzygodzinnego spaceru na uczestników projektu czekało szereg interesujących zadań, wymagających sprytu, logicznego myślenia a także sprawności sportowych np.: przeliczenie kursu walut w banku, odnalezienie najgrubszego drzewa w miejscowości, zidentyfikowanie budynków na fotografiach sprzed kilkudziesięciu lat itd. Najwięcej frajdy sprawiło dzieciom wyszukiwanie amonitów i belemnitów w osuwisku skalnym. Niektórym z nich udało się znaleźć naprawdę ciekawe okazy.

            Realizatorzy projektu wyjechali też na dwudniowy obóz integracyjny do Poręby Wielkiej. Członkowie grupy mieli tym razem okazję do nauczenia się współpracy w nowych miejscach i sytuacjach. Wspierali się nawzajem, zdobywając Turbacz, poznawali życie i twórczość Władysława Orkana, piekli kiełbaski na ogniu. Na leśnej polanie wsłuchiwali się w ciszy w dźwięki natury, a w nurtach górskiego potoku chłodzili bose stopy. Śmiali się do łez, wcielając się w postacie w grze towarzyskiej „Mafia”, a podczas wizyty w „Rabkolandzie” piszczeli na rozpędzonych karuzelach. Wszystkie te sytuacje pozwoliły im się lepiej poznać i zintegrować.

            Po powrocie z gór dzieci i młodzież  brali udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez operatora filmowego, reżysera – pana Marcina Kapronia. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję w teorii i w praktyce poznać etapy powstawania pomysłu na film przez scenariusz, storyboard, po stworzenie ekipy filmowej i realizację ujęć, a także zagadnienia techniczne, takie jak oświetlenie planu, zasady filmowania i montażu. Szczególnie interesujące dla uczestników okazały się ćwiczenia na planie filmowym, podczas których każdy miał przydzieloną indywidualną funkcję (operator, reżyser, aktor itd.). Musieli wtedy pamiętać, że sukces gwarantuje tylko dobra współpraca. Efektem dwudniowej pracy zespołu jest film pt: „Historia jednego drzewa”, który opowiada historię starej brzozy będącej świadkiem wielu wydarzeń na przestrzeni lat.

            Projekt „Od makrofotografii do aerofotografii” potrwa do końca września. Przed uczestnikami jeszcze kilka spotkań m. in. noc filmowa i warsztaty fotograficzne. Namacalnym efektem pracy uczniów będą: wystawa fotograficzna oraz film według pomysłu realizatorów projektu.

            Program jest realizowany z inicjatywy nauczycieli z Zespołu Szkół w Radziemicach, którzy we współpracy z animatorami kultury z Wielofunkcyjnej Świetlicy Oświatowej wszystkie zadania wykonują w ramach wolontariatu.