Już od wtorku gminny ekodoradca będzie wykonywał termowizję budynków mieszkalnych w Radziemicach. Akcja potrwa do 02.03.2018 r. i nie jest powiązana z  uczestnictwem w projektach wymiany pieców węglowych, pozwoli jednak sprawdzić czy izolacja termiczna dobrze spełnia swoje zadanie. W ramach programu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” / LIFE-IP  MALOPOLSKA / LIFE14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.” – ekodoradca gminy Radziemice w dniach od 20 luty do 4 marca będzie dysponować kamerą termowizyjną firmy Flir Systems model E50bx i wykona bezpłatne przeglądy budynków na terenie gminy.

Badania kamerą termowizyjną pomogą ocenić stan izolacji termicznej, szczelność stolarki budowlanej czy wady instalacji grzewczych. – Przekonaj się, czy Twój dom również potrzebuje interwencji termowizyjnej. Pamiętajmy, że szczelność budynków gwarantuje ciepło w domu i niższe rachunki za ogrzewanie – zachęca Urząd Gminy.

Aby badanie termograficzne mogło dojść do skutku, różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku powinna wynosić co najmniej 15ºC. Przykładowo, przy temperaturze na zewnątrz +6ºC, wewnątrz domu powinno być nie mniej niż 21ºC. Miarodajne badanie musi być przeprowadzone w dni pochmurne, bez opadów, bądź wczesnym rankiem lub późnym popołudniem (nie może być to dzień słoneczny, dzień z opadami bądź silnym wiatrem). Zapisy pod nr 12 385 60 25 lub osobiście w Urzędzie Gminy. Liczba zapisów jest ograniczona, a raporty wykonywane będą w godzinach porannych, od 7:30 do 9:00.

Przeglądy termowizyjne budynków nie są specjalistycznymi badaniami, a jedynie pozwolą sprawdzić czy izolacja termiczna dobrze spełnia swoje zadanie. Akcja przeglądów termowizyjnych nie jest powiązana z uczestnictwem w projektach wymiany pieców węglowych.