Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) w rozmowie z PAP poinformował, że Fundusz przygotował założenia programu dopłat do zakupu i montażu domowych pomp ciepła. Wyjaśnił, że ma to związek z promocją coraz większego wykorzystania prądu na własne potrzeby w ramach systemu prosumenckiego oraz korzystania z czystych form ogrzewania. Według ostatnich danych w Polsce mamy ponad 600 tys. prosumentów.

Mirowski wyjaśnił, że program dopłat do pomp ciepła byłby skierowany do właścicieli nowobudowanych domów jednorodzinnych. W przypadku już istniejących domów, to ich właściciele, chcąc wymienić istniejące źródło ciepła na pompę, mogą skorzystać z dofinansowania dostępnego w ramach programu antysmogowego „Czyste powietrze”.

„Planujemy uruchomić wsparcie, ale będziemy mogli zrobić dopiero po akceptacji programu przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny. Zaproponowaliśmy w nim dopłaty w wysokości do 30 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu pompy ciepła, ale nie więcej niż 21 tys. zł” – poinformował wiceszef NFOŚiGW.

Mirowski dodał, że jeśli program uzyska „zielone światło” z EBI, to powinno się go udać uruchomić w pierwszej połowie przyszłego roku.

źródło: https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/nfosigw-chce-doplacac-nawet-21-tys-zl-do-pomp-ciepla